Органічні та симптоматичне психічні розлади

Органічні та симптоматичні психічні розлади — велика група психічних розладів і порушень поведінки, що мають загальну причину: пошкодження структури мозкової тканини. Залежно від тяжкості та ступеня пошкодження виділяються різні підгрупи: від легких і зворотніх(астенічний стан, легкий когнітивний розлад) до грубих і інвалідизуючих станів (деменція).

Органічні та симптоматичні психічні розлади — окрема категорія в МКБ-10 (Міжнародна класифікація хвороб 10 перегляду), в яку включені психічні розлади та порушення поведінки, викликані пошкодженням головного мозку, і що позначається кодом F-0.

Всі зазначені хвороби лікарі називають органічними (лікарською мовою – «органіка»).

Існуюче переконання, що будь-яка органічна поразка головного мозку це завжди незворотнє і прогресуюче захворювання, яке призводить до недоумства, не вірно.

Захворювання які ми лікуємо:

– Хвороба Альцгеймера
– Хвороба Піка
– Органічний розлад особистості

Сучасні дослідження і багаторічне спостереження за пацієнтами з «органічними» психічними розладами показують інше: нещодавно виникли, вчасно виявлені та адекватно проліковані (включаючи реабілітацію) органічні ураження центральної нервової системи успішно проходять, у багатьох випадках без помітних наслідків. Хоча, слід зазначити, що значна кількість органічних і симптоматичних психічних розладів набувають хронічного перебігу та погіршуються згодом.

Практично при всіх органічних і симптоматичних психічних розладах порушується робота периферичної нервової системи та виявляється патологічна неврологічна симптоматика. Існує така закономірність, що при не грубих, початкових органічних захворюваннях неврологічна симптоматика мінімальна, а психічні розлади (порушення поведінки) – виражені сильно і навіть переважають у клінічній картині. І навпаки, при важких органічних ураженнях мозку патологічна неврологічна симптоматика «превалює» над психічними порушеннями.

Причини органічних і симптоматичних психічних розладів різноманітні: спадкові чинники (генетичні дефекти), наслідки черепно-мозкових травм, інсультів, інтоксикацій і гіпоксичних станів, судинні, ендокринні та обмінні захворювання і багато іншого, що викликає порушення нормальної структури тканини головного мозку.

Виявлення органічних психічних розладів складається з декількох етапів. Перший — консультація лікаря. На консультації збирається анамнез (історія життя і захворювання), оцінюється психічний, неврологічний і соматичний стан пацієнта. У переважній більшості випадків консультації досвідченого лікаря буває досить для того, щоб правильно встановити діагноз.

У випадках, коли даних для укладення недостатньо або для підтвердження виставленого діагнозу проводяться додаткові інструментальні обстеження — другий етап. Одні з найпоширеніших для діагностики органічних ушкоджень мозкової тканини досліджень це томографія (МРТ, КТ) та електроенцефалографія (ЕЕГ).

Томографічні дослідження дозволяють виявити грубі порушення структури мозкової тканини: вогнища атрофії, розростання сполучної тканини, новоутворення, зміщення. Електроенцефалографія показує стан електричної активності мозку і може вказати на наявність вогнищ перезбудження, гальмування або дезорганізації.

Лікування органічних і симптоматичних психічних розладів підбирається індивідуально. Основні методи терапії це фармакотерапія (Нейрометаболічна, нейролептична, нормотимічна, антидепресивна), Психотерапія, фізіотерапія і реабілітація.

У приватній клініці НЕЙРОМЕД проводиться діагностика і лікування всіх видів органічних і симптоматичних психічних розладів та порушень поведінки:

– Сформований колектив лікарів психіатрів, психотерапевтів, неврологів, клінічних психологів з багаторічним досвідом роботи.
– Передові та традиційні методи лікування.
– Дослідження нервової системи та психіки.
– Індивідуальний підхід. Анонімно. Високий рівень медичного сервісу.

Наші лікарі

Адміністратор
Лікар-психіатр вищої категорії, фізичний терапевт, ерготерапевт
Лікар-психіатр, медичний психолог
Лікар-психіатр, дитячий психіатр
Психолог, фізичний терапевт, ерготерапевт, арттерапевт, діагност аутизму, когнітивно-поведінковий консультант в процесі навчання