Порушення сприйняття — велика група симптомів (окремих і їх поєднань) різного походження, при яких порушується нормальний процес засвоєння і перероблення інформації, що надходить.
Що таке сприйняття
Відображення в нашому головному мозку зовнішньої дійсності починається з відчуття. Відчуття виникають в корі головного мозку внаслідок надходження нервового сигналу від роздратованих закінчень чутливих нервів — рецепторів. Відчуття — перший етап пізнавальної діяльності. Відчуття елементарні, оскільки відображають лише окремі властивості предметів, наприклад колір, температуру, тяжкість. Наступний етап пізнання — сприйняття. Це більш складний процес, в результаті якого відбивається сукупність різних явищ і відчуттів, що дозволяє отримувати більш повне уявлення про предмети та речі в цілому. Сприйняття — складний процес, одна з вищих психічних функцій, розвинених у людини та дозволяє людям мати свої уявлення, поняття і судження про зовнішній світ.
Нормальне сприйняття забезпечується роботою нейронних систем головного мозку. При порушенні роботи цих систем виникають різні порушення сприйняття.
Захворювання які ми лікуємо:
– Галюциноз
– Конфабуляції
– Голоси в голові
– Зорові галюцинації
– Дисморфофобія
– Слухові галюцинації
Причини порушень сприйняття
Всі фактори, які можуть впливати на нормальну роботу нейронних мереж мозку людини, здатні викликати зміну сприйняття. Найбільш часто зустрічаються хвороби та стани, що викликають зміни сприйняття:
– Отруєння. Будь-які токсичні речовини викликають пригнічення роботи нейронів і, як наслідок, призводить до помилки в обробці інформації.
– Алкогольна, наркотична, лікарська, харчова інтоксикація.
– Механічне пошкодження мозкової тканини — енцефалопатія. Наслідки травм, атрофії та новоутворень нервової тканини.
– Психічні розлади: шизофренія, психози, галюцинози, депресії.
– Інфекційні захворювання.
– Перевтома. Кисневе голодування.
– Пошкодження органів почуттів, зниження слуху, зору, чутливості.
Види порушень сприйняття
За видами аналізатора, в якому відбуваються порушення, виділяються наступні типи:
– Зорові.
– Слухові.
– Нюхові.
– Смакові.
– Тактильні.
– Внутрішні (вісцеральні).
– Змішані.
За якістю порушення сприйняття діляться на:
– Гіперестезія: посилення сприйняття. Наприклад: світло відчувається занадто яскравим, звуки — надмірно гучними.
– Гіпоестезія: зниження сприйняття. Наприклад: голос співрозмовника сприймається неприродно тихим.
– Анестезія: відсутність чутливості. Приклад: не відчувається біль.
– Агнозія: не дізнавання.
– Деперсоналізація: спотворене і змінене сприйняття власного тіла і власної особистості. Дисморфоманія.
– Дереалізація: змінене сприйняття навколишнього світу. Поширений приклад: відчуття “вже баченого – de ja vu (де жа вю)”.
– Обмани сприйняття: галюцинації та ілюзії.
– Окремо виділяються особливі порушення сприйняття: сенестопатій.
Порушення сприйняття у дітей
Дитячий мозок стрімко розвивається, дитячі нейронні мережі складніші і більш численні ніж у дорослих. Це забезпечує оптимальне формування функції сприйняття, яке остаточно формується до закінчення підліткового віку. Патологічні зміни сприйняття у дітей можуть спостерігатися внаслідок перенесення гіпоксії мозку під час вагітності та пологів (перинатальна енцефалопатія) при аутизмі.
При деменції
Слабоумство (деменція) – група захворювань мозку, при яких прогресивно знижуються всі психічні функції, в тому числі сприйняття. Є найбільш частою причиною грубих порушень сприйняття у вигляді ілюзій, галюцинацій, агнозій (невпізнавання). Мають поганий прогноз, характерно хронічне прогресуюче перебіг.
При шизофренії
Для шизофренії та схожих з нею захворювань властиві особливі види порушень сприйняття — псевдогалюцинації. Ці різновиди галюцинацій більше нагадують феномен “уявлення”, при них немає чіткої ясності помилково сприйманого об’єкта, вони часто проєктуються всередину пацієнта: “голосу всередині голови”, “бачу картинку внутрішнім поглядом”. При адекватній терапії можливе зменшення або повне припинення обманів сприйняття.
Лікування порушень сприйняття
Лікуванням зміненого сприйняття займаються лікарі психіатри та неврологи. Допомога полягає в точному встановленні причини й механізму розвитку порушеного засвоєння одержуваної інформацією головним мозком. Крім консультації, на якій лікар оцінює стан всіх психічних функцій, загального стану організму та особистості, збирає анамнез (історію життя і хвороби), можуть знадобитися інструментальні обстеження: томографія, електроенцефалографія, дослідження кровотоку мозку і складу мозкової рідини. Від того наскільки точно буде встановлений діагноз і буде залежати успіх лікування.
Одним з універсальних механізмів терапії порушеного сприйняття є відновлення нормального балансу процесів збудження і гальмування в клітинах мозку. У багатьох випадках при правильно виставленому діагнозі та адекватної терапії вдається відновити нормальне сприйняття.
При лікуванні використовуються наступні методики:
– Фармакотерапія.
– Фізіолікування.
– Ізоляція від зовнішніх подразників.
– БОС-терапія.
– Рефлексотерапія.
Лікування порушень сприйняття в приватній клініці НЕЙРОМЕД:
– Досвідчені фахівці: психологи, психотерапевти, психіатри та неврологи.
– Консультації з виїздом до дому, в клініці.
– Безпечні та ефективні дослідження і методи лікування.
– Анонімно, не ставимо на облік.