Клінічне інтерв'ю
Клінічне інтерв’ю, покликане всебічно вивчити симптоматичну картину пацієнта. Це робиться за допомогою досить тривалого опитування пацієнта, а при можливості і його родичів. Якраз на цьому етапі роль досвідченого фахівця, який вміє поставити правильні питання і прийняти рішення про наступний етап діагностики, неоціненна. У нашому центрі на даному етапі необхідні зустрічі з психіатром і психотерапевтом. Вони ж ухвалять рішення, чи є необхідність в залученні додаткових фахівців.
Об'єктивні дослідження
Завдання лікаря – зрозуміти, які дослідження потрібні пацієнту, і призначити їх (будь то функціональна діагностика, діагностична візуалізація або лабораторні аналізи). Це робиться для того, щоб виключити органічні причини захворювання. Нерідкі випадки, коли за психіатричне захворювання приймається результат дії пухлини, недолік заліза або вітаміну В12, порушення гормонального балансу або надлишок фолієвої кислоти в організмі. Всі варіанти можна перерахувати тільки в рамках підручника по медицині. Ми з великою обережністю підходимо до призначення додаткових досліджень. По-перше, у них завжди є додаткова вартість, а ми намагаємося не підвищувати витрати наших пацієнтів без необхідності. По-друге, далеко не всі обстеження нешкідливі, а значить, призначати, наприклад, МРТ головного мозку без медичних показань буде неетично і неправильно.
Інтерпретація зібраних даних
Методики діагностики
Тест Роршаха
Що таке ЕЕГ та навіщо призначається лікарем?
🧐Електроенцефалографія (ЕЕГ) – це метод графічної реєстрації біопотенціалів головного мозку, що використовується для аналізу його електричної активності. Результат проведення процедури — електроенцефалограма – графік активності мозку, що показує частоту електричних коливань, їх амплітуду, фазу та часову динаміку. При проведенні процедури на голову пацієнта вдягається спеціальна “шапочка” та накладаються електроди згідно відповідних інструкцій, надалі пацієнт сидить у розслабленому стані, під час якого проходить запис ЕЕГ.
Процедура є цілком безпечною та безболісною.
Для чого використовується даний метод:
🔸діагностика епілепсії;
🔸діагностика порушень сну;
🔸діагностика порушень мозкового кровообігу;
🔸призначається при перенесених ЧМТ, головних болях та після хірургічних втручань;
🔸допоміжний метод діагностики порушень настрою та поведінки.
Цікавий факт: не дивлячись на наявність більш новітніх методів діагностики, ЕЕГ є доцільним, оскільки має часову роздільну здатність в діапазоні мілісекунди, що є неможливим при проведенні КТ, МРТ та ПЕТ-сканування.
Підготовка пацієнта до ЕЕГ:
✔️перед проведенням не слід вживати кофеїн, алкогольні напої;
✔️волосся повинно бути ретельно вимите та висушене;
✔️не варто використовувати засоби для вкладання волосся;
✔️не варто проходити обстеження в стані стомлення, великого емоційного збудження;
✔️не слід бути голодним;
✔️необхідно проінформувати лікаря про всі прийняті лікарські препарати.
Що відбувається після процедури: електроди з голови пацієнта знімаються та людина може бути вільна. При цьому вона не повинна відчувати жодного дискомфорту та може повертатись до буденних справ. За цей час спеціаліст медичного центру інтерпретує записи одержані при проведенні ЕЕГ, робить висновки та надає рекомендації.
Психоосвітній профіль за методикою ТЕАССН
РЕР-3 (Психоосвітній профіль: індивідуалізоване психоосвітнє оцінювання дітей із розладами аутистичного спектру за методикою ТЕАССН).
Вік проведення – від 2 до 7,5 років.
️Проте при необхідності використовується для діагностики дітей старше 7,5 років, при наявності значних порушень.
РЕР-3 складається з двох частин:
Блок “Завдання” – дитина їх виконує в ігровій формі;
“Опитувальник для батьків/опікунів”
Метою даного дослідження є:
✅визначення сильних і слабких сторін дитини,які будуть враховані при складанні індивідуального плану навчання;
✅підтвердження діагнозу та визначення ступеня тяжкості розладу;
✅встановити якому віку відповідають навички/розвиток дитини у різних сферах;
✅визначення на скільки ефективною була проведена педагогічна та клінічна корекція в динаміці.
До переваг “РЕР-3” можна віднести :
🔷гнучкість проведення дослідження;
🔷завдання, які необхідно виконати, не обмежені в часі;
🔷містить велику кількість невербальних завдань, які можуть виконати і діти, які не розмовляють;
🔷поділ на різні рівні розвитку, що дає змогу всім обстежуваним отримувати успішні результати;
🔷дозволяє з високим ступенем надійності клінічно оцінити здібності дитини;
🔷може застосовуватися для відстеження зміни освітнього профілю дитини в часі, а також динаміки дезадаптивних форм поведінки;
🔷містить нормативні дані щодо групи дітей із розладами аутистичного спектру, які порівнюються з даними щодо групи дітей, розвиток яких відповідає нормі (⚡️єдиний наразі тест, що містить подібні дані).
Після інтерпретації результатів по методиці РЕР-3 формується звіт, в якому спеціаліст встановлює, які завдання необхідно включити до програми корекції, щоб зробити навчання дитини ефективним, а також, на основі встановленого комплексу даних, складаються рекомендації для розроблення освітніх програм.
MMPI®-2 (Мінесотський Багатоаспектний Особистісний Опитувальник. Версія 2)
Це тест з багатьма шкалами, розроблений для поглибленої діагностики психологічних особливостей особистості дорослих людей.
В основі цієї версії тесту лежить опитувальник MMPI® (1941), який протягом п’ятдесяти років вважався кращим клінічно орієнтованим тестом. У версію MMPI®-2 внесені істотні зміни, додані нові індикатори і шкали, переглянуто спосіб перетворення сирих оцінок в стандартний показник. MMPI®-2 було суттєво доопрацьовано в бік усунення неоднозначних діагностичних показників і впливу гендерних відмінностей.
MMPI®-2 є одним із широко використовуваних в клініці і судовій психіатрії опитувальників. Він розроблений для використання психіатрами, психологами, криміналістами, які беруть участь в консультуванні юристами, прокурорами та суддями. Це пов’язано з тим, що MMPI®-2 здатний верифікувати осіб, які вчинили злочин, серійних вбивць, педофілів, наркоманів і т. п.
Опитувальник може використовуватися як індивідуально так і в групі.
Методика дозволяє з високим ступенем достовірності виявляти риси і типи характеру, визначати стиль поведінки і спілкування, діагностувати здатність до адаптації і приховані психічні відхилення, оцінювати професійну придатність, вивчати емоційний стан і ступінь вираженості стресу, прогнозувати ймовірність і зміст труднощів у різних видах трудової діяльності.
MMPI®-2 в Україні застосовується в проекті відбору кадрів в поліцейську патрульну службу, сили спеціального реагування, охоронні структури, інші державні та приватні установи.
Області застосування MMPI®-2:
- Індивідуальне та сімейне консультування
- Масові дослідження певних груп населення
- Профорієнтація, кадровий рекрутинг, корекція виробничих відносин
- Експертиза психологічного статусу і моніторинг стану психічних процесів
- Психологічна оцінка різних видів корекції і лікування.
- Відбір в служби швидкого реагування
- Психологічна оцінка в судовій практиці
- Наукові дослідження
ТАТ (Тематичної Апперцепції Тест)
Методика для дослідження рушійних сил особистості — внутрішніх конфліктів, драйвів, інтересів і мотивів.
ТАТ (Тематичної Апперцепції Тест), поряд з тестом Роршаха, одна з найстаріших і найбільш поширених проективних методик. Розроблена в 1930-х роках в Гарварді Генрі Мюрреєм і Христиною Морган.
Метою методики є дослідження рушійних сил особистості — внутрішніх конфліктів, драйвів, інтересів і мотивів. Після другої світової війни тест став широко застосовуватися психоаналітиками і клініцистами для роботи з порушеннями в емоційній сфері пацієнтів. Пізніше багато психологів стали застосовувати тест в різних цілях, було розроблено кілька десятків схем інтерпретації цієї методики.
В даний час ТАТ залишається широко використовуваним інструментом досліджень в області психології і психіатрії, профорієнтації, оцінки персоналу та побудови команди. Історично ТАТ є одним з найбільш широко застосовуваних, добре вивчених і підкріплених практикою проективних психологічних тестів.
Стимульний матеріал складається з 31 таблиці: 30 чорно-білих таблиць-малюнків і однієї таблиці, на якій досліджуваний може уявити будь-яке зображення.
Таблиці, що застосовуються в даний час — це третя редакція ТАТ 1943 року.
На зображеннях представлені відносно невизначені ситуації, що допускають їх неоднозначну інтерпретацію. У той же самий час, кожен з малюнків має особливу стимулюючу силу, провокуючи, наприклад, агресивні реакції, або сприяючи прояву установок досліджуваного в сфері сімейних відносин.
Тест невербального інтелекту і когнітивних здібностей
Leiter-3 (Міжнародна шкала продуктивності Лейтера) — методика, що дозволяє оцінити невербальний інтелект і функціонування нейропсихологічних процесів, що лежать в його основі.
Leiter-3 має широкий діапазон складності питань, завдяки чому їм можна оцінювати як розумову відсталість, так і обдарованість.
Цей тест унікальний наявністю профілів зростання, які допомагають оцінити розвиток в динаміці. Також, в Leiter-3 представлені коефіцієнти складності кожного з питань.
Тест надає оцінку IQ, а також оцінку процентільного і вікового еквівалента для кожного субтесту. На відміну від інших тестів IQ, Leiter-3 вимірює тільки текучий інтелект, що відповідає сучасним поглядам на IQ і принципи його оцінювання.
Leiter-3 має високу конкурентну валідність з іншими еталонами еталонними методиками оцінювання інтелекту, як-от WISC-IV, WAIS-IV, Матриці Равена.
Leiter-3 застосовується в клінічному оцінюванні когнітивних функцій дітей і дорослих – як з нормотиповим розвитком, так і з певними патологіями. Методика дозволяє вимірювати когнітивні здібності у осіб з РАС, моторними порушеннями, мовними порушеннями та порушеннями слуху, а також у людей, для яких українська або російська мови не є рідними.
ADI-R (Інтерв'ю при Діагностиці Аутизму)
Це інтерв’ю з широким діагностичним спектром, яке дає можливість отримати повну інформацію для діагностики аутизму і для оцінки розладів аутистичного спектра (ASD).
Опис
ADI-R (Інтерв’ю при Діагностиці Аутизму — Переглянуте) призначене для паралельного використання з таким інструментом як ADOS (Шкала Спостереження для Діагностики Аутизму).
ADI-R — інтерв’ю з широким діагностичним спектром, яке дає можливість отримати повну інформацію як для діагностики аутизму, так і для оцінки порушень при розладах аутистичного спектра. Інтерв’ю проводиться з батьками і/або педагогами (психологами, дефектологами), які добре знають дитину. Для проведення даного інтерв’ю дитина має демонструвати рівень психічного розвитку від 2 х років і вище.
Тест відповідає діагностичним критеріям DSM-IV.
Структура
ADI-R фокусується на систематичному спостереженні і виявленні поведінки, яка рідко наявна при нормі, в трьох областях функціонування:
- Порушення мови і комунікації
- Реципрокна соціальна взаємодія
- Стереотипна поведінка та обмежені інтереси
Інтерв’ю включає 93 питання розділених на 8 секцій.
ADOS-2 (Шкала Спостереження для Діагностики Аутизму)
Напівструктурована методика, що дає можливість комплексно провести діагностику досліджуваних різних вікових груп, що мають підозру на розлади аутистичного спектра.
Призначений для
Осіб з підозрою на наявність розладів аутистичного спектра та з РАС
Шкала спостереженя для діагностики аутизму
Діагностика за допомогою ADOS-2 складається з різних видів діяльності, що дозволяє психологу спостерігати соціальні та комунікативні аспекти для постановки діагнозу РАС.
Структура
Методика ADOS-2 складається з 5 модулів, для проходження кожного потрібно 40–60 хв. Кожен респондент оцінюється тільки за модулем, який відповідає його вербальному розвитку і віку
Єдиною групою, для якої не підходить цей тест, є група підлітків та дорослих, які не опанували мовлення. 1 та 2 модулі потребують від дітей пересування по кімнаті, 3 та 4 передбачають ведення бесіди та можуть бути проведені просто сидячи за столом.
Оцінка
ADOS-2 дозволяє діагностувати увесь спектр первазивних розладів, а не тільки РАС. ADOS-2 надає дані про розлади аутистичного спектра, незалежно від розвитку. Також, за допомогою ADOS-2 можлива діагностика, що ґрунтується на критеріях DSM-IV і МКХ-10.
Основні характеристики
Методика ADOS-2 складається з різних сценаріїв, які дозволяють спостерігати соціальну і комунікативну поведінку, що має діагностичне значення. Ці сценарії забезпечують ключові нормативні умови, в яких може відбуватися взаємодія та проявитися певна реакція.
Пропонуючи стандартизовані показники і матеріали, методика ADOS-2 дозволяє діагностувати розлади аутистичного спектра незалежно від культурного контексту.
WISC-IV (Шкала інтелекту Векслера для дітей — IV)
Стандартизована методика для вимірювання інтелекту у дітей віком від 6 до 16 років.
Особливості та переваги WISC-IV:
- Оцінює здібності та потенціал людини (текучий інтелект), а також набуті знання і навички (кристалізований інтелект).
- Вимірює вербальний інтелект, сприйняття і мислення, швидкість обробки інформації, робочу пам’ять.
- Діагностує як розумову відсталість, так і обдарованість.
- Використовується не тільки в якості тесту інтелекту, але і як клінічний інструмент і основа для побудови програм роботи з дитиною.
- Підходить як групі норми, так і групі патології (розлади навчання, РДУГ, легка і помірна розумова відсталість).
- Тест можна проводити навіть якщо дитина не вміє читати і писати, має легкі логопедичні проблеми (не вимовляє якісь звуки).
Ви отримуєте набагато більше, ніж просто визначення балів IQ, а саме:
- результати об’єктивного оцінювання інтелекту й оцінку його відповідальності віковим нормативам, а не суб’єктивній оцінці психолога, батьків, вчителів.
- тест надає ґрунтовну інформацію щодо пізнавальних здібностей дитини й особливостей її когнітивних функцій.
- демонстрацію відмінностей між інтелектуальним функціонуванням дитини і шкільною успішністю.
- рекомендації психологічного характеру, складені на основі данних про слабкі і сильні сторони пізнавальної сфери дитини, а також напрямок для розвитку і зростання.
- тест може допомогти школам створювати для учнів відповідні умови для навчання і складати індивідуальні плани роботи.
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)
Найбільш ефективний метод психотерапії, який отримав широке визнання у всьому світі. Цей метод довів свою ефективність у великій кількості наукових досліджень. Головними перевагами когнітивної терапії є короткостроковість, структурованість і орієнтованість на симптоми.
В даний час КПТ застосовується для терапії широкого кола розладів:
1. Депресії.
2. Тривожних розладів.
3. Обсесивно-компульсивного розладу.
4. Розладів особистості.
5.Розладів харчової поведінки
6. Залежностей.
7.Біполярні розлади, шизофренія – як допоміжний метод.
Центральна ідея когнітивної терапії – наші почуття і наша поведінка залежить від нашого мислення .
Основне поняття когнітивної терапії:
Автоматичні думки – мимовільні думки, що оцінюють ситуацію, стан організму або
відносини. Ці думки не завжди можна вловити. Вони приходять нам в голову в згорнутому вигляді і не оскаржуються нами, наприклад: «Якщо вони сміються, то вони сміються з мене!». Якщо навчитися вловлювати ці думки і оскаржувати їх, шукати підтвердження їх об’єктивності ( «Що говорить про те, що вони сміються саме наді мною?»), То можна
отримати потужний засіб регуляції власного емоційного стану. Для роботи з
автоматичними думками існує ціла система технік.
Базові (глибинні) переконання – переконання людини про самого себе, про навколишній світ, про відносини. Часто носять загальний і негативний характер при різних видах емоційних порушень – «Я нікому не потрібен», «Світ дуже небезпечний», «У мене нічого не вийде». Негативні глибинні переконання формуються в ранньому дитинстві і часто спотворюють наш погляд на себе інавколишню дійсність. Одне із завдань когнітивно- поведінкової терапії – зробити ці переконання більш реалістичними.
Правила життя – проміжні переконання, які допомагають впоратися з негативними
глибинними переконаннями, наприклад «Якщо я буду багато працювати, буду всім
потрібен», «Якщо буду завжди все контролювати, зі мною нічого не трапиться ». Іноді вони бувають корисні, але досить часто ці умовні правила стають джерелом проблем, породжуючи способи поведінки, які тільки підсилюють існуючі проблеми.
Компенсаторні (копінг) стратегії – способи поведінки, які допомагають справлятися з
наслідками негативних переконань. Можуть бути адаптивними і деструктивними.
Приклад деструктивної стратегії- уникнення тривожних ситуацій.
Основна ідея роботи в КПТ – розвинути критичне ставлення до своїх думок і поведінки, проявляти до всього, що відбувається з Вами, зацікавлення, а не упередження. Під час роботи в КПТ Вам буде запропоновано активну (!) участь у процесі покращення якості свого життя. Ви отримаєте змогу помічати свої некорисні, нереалістичні думки і змінювати власні проблемні моделі поведінки. І, найважливіше – зрозумієте, що Ваше життя залежить тільки від Вас. Для цього у КПТ передбачено багато Вашої самостійної роботи поза терапевтичними зустрічами.
КПТ має чітку структуру, робота йде відповідно до затверджених і визнаних протоколів лікування. Проте, вони є тільки загальною схемою подолання розладу. Попри важливість протоколу психотерапевтичного процесу, більш важливим є характер індивідуального випадку клієнта – саме це є визначальним у побудові плану роботи.Ще однією особливістю КПТ є визначена кількість терапевтичних сесій (зустрічей тривалістю до 60 хв). Так, наприклад, для роботи з генералізованим тривожним розладом відведено 12-18 терапевтичних зустрічей, з депресією – від 20 до 30, панічним розладом – близько 12. Варто зазначити, що такі цифри – це кількість сесій, яких зазвичай достатньо, аби клієнт оволодів всіма необхідними інструментами і робота дала відчутний результат.